מה-היא התחדשות עירונית (תמ"א 38) | פינוי בינוי?

תמ"א 38 (תוכנית מתאר ארצית) הינה תוכנית ממשלתית ארצית, שמטרתה לחזק מבנים בפני רעידות אדמה. אישור התוכנית החשובה התאפשר בשנת 2005, לאחר שהתברר כי בניינים רבים בישראל, בעיקר אלו שניבנו לפני שנת 1980 אינם עמידים בתיקני הבניה הנדרשים להגן על המבנה ודייריו בפני רעידת אדמה באם חלילה תחול.

כ-60% לערך מהמבנים בישראל ניבנו בתקנים הישנים במדינה הממוקמת באזור גאו-ססמי פעיל, על השבר הסורי-אפריקאי ושלוחת הכרמל, תוכנית תמ"א 38 מהווה פתרון חשוב מאין כמוהו לביטחון הציבור וחוסנה של ישראל.

תוכנית תמ"א 38 קובעת כללים ברורים לחיזוק מבנים אשר נבנו לפני שנת 1980 ומקנה זכויות בניה נוספות על הקרקע. זכויות אלו מהוות את הייתכנות הכלכלית של הפרויקט ומאפשרות את השיפוץ, החיזוק כולו, כך שבעלי הדירות אינם נדרשים להשקיע דבר במימון הפרויקט.

תיקון 2 לתוכנית תמ"א 38 (תמ"א 38/2) אשר נכנס לתוקפו בתחילת שנת 2013, מאפשר תהליך של פינוי/בינוי, שבעיקרון הינו הריסה של הבניין הקיים כאשר על שיטחו, מבוצעת בנייה חדש לחלוטין, זאת על בסיס ההקלות שמאפשרת תוכנית תמ"א 38. אפשרות זו מתקיימת כאשר ישנן זכויות בניה מספקות, אישור בעלי הדירות, רשויות התכנון, ונתונים נוספים המאפשרים יישום הפרויקט ברמה הכלכלית.

תוכנית תמ"א 38 היא מהחשובות והמשמעותיות בתוכניות התשתית בישראל מאז הקמת המדינה. התוכנית מאפשרת לבעלי הדירות השבחת הנכס שבבעלותם, בנייתו מחדש עמידותו בתקני הבניה המחמירים והמתקדמים נגד חלילה רעידת אדמה, או מצב מלחמה, הוספת שטח, מעלית, חניה, שדרוג מלא של התשתיות והעלאה משמעותית מאוד של ערך הנכס, וזאת ללא כל עלות מצד בעלי-הנכסים ובקלות יחסית כאשר החברה המבצעת מנוסה, מקצועית ובעלת יכולות ביצוע מוכחות כחברת "סאדאב".


  שם מלא*

  אימייל*

  טלפון*

  נושא

  ההודעה שלך

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support